Sklep online – Manufaktura Mojej Mamy

Umknęła Ci ważna data, urodziny lub rocznica? Tort nie dojechał lub okazał się czymś zupełnie innym niż powinien? Zadzwoń do nas, a uratujemy Cię z opresji. Zadzwoń!

Pogotowie Tortowe – wychodzimy Tobie na przeciw i wprowadzamy możliwość alarmowego zamówienia tortu okolicznościowego.

 

Zadzwoń!

+48 502 130 000 (wew. 1)

Torty na zamówienie cukiernia piekarnia garmaż Trójmiasto

Chleb z piekarni czy supermarketu?

Kto z nas nie lubi świeżego, pachnącego chleba, najlepiej na zakwasie i naturalnych składnikach?

Niestety co raz częściej spotykamy się w dyskontach z różnymi rodzajami chleba, który wygląda pięknie, pachnie jeszcze lepiej ale niestety w środku nie jest tak rewelacyjnie jak byśmy tego oczekiwali. Cenowo też kusi ale powód jest jeden – skład!

W obecnych czasach praktycznie w każdym popularnym markecie dostaniemy „świeże”, jeszcze gorące pieczywo. Ciężko się oprzeć i przejść obok obojętnie. Warto jednak pamiętać, że supermarket to nie piekarnia, w której wypiekane jest prawdziwe pieczywo. Chleb, bułki i wszelkiego rodzaju wypieki wyjęte ze sklepowego pieca są wyrobem powstałym z wysoce przetworzonego, pełnego sztucznych dodatków i polepszaczy, długoterminowego, mrożonego ciasta. Dodatkowo pieczywo, które kupujemy w supermarkecie, jest odpiekane, a nie pieczone od podstaw.

W wypiekach z ciasta głęboko mrożonego znajdują substancje gwarantujące im wspaniały wygląd i przez pewien czas nawet smak. Zamiast naturalnych składników znajdziemy w nich tylko sztuczne dodatki, m.in. propionian wapnia (E-282) przeciw pleśniom i sorbinian potasu (E-202), który może wywołać reakcje alergiczne. Ale nie tylko. Związki te mogą być przyczyną problemów skórnych i astmatycznych. Powinny się ich wystrzegać kobiety w ciąży oraz dzieci. 

Mrożona masa zawiera też L-cysteinę (E-920), aminokwas dodawany do mąki chlebowej, mający za zadanie zapewnienie miękkości i rozciągliwości wyrobu. L-cysteina powinna powstawać ze zbóż, jednak tego rodzaju produkcja jest zbyt droga, dlatego wiele firm decyduje się na pozyskiwanie substancji z ludzkich włosów (otrzymanych z salonów fryzjerskich), z kaczych piór i świńskiej szczeciny.

W piekarni „Manufaktury Mojej Mamy” chleb powstaje na bazie tradycyjnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Tradycyjny chleb produkowany na zakwasie długo pozostaje świeży i smaczny, więc nie ma obawy, że się zmarnuje, jemy go do ostatniej kromki! Dzięki zastosowaniu prostych składników, jest naturalny i korzystny dla naszego zdrowia.

Najczęściej chleb wypiekany jest z mąki mieszanej pszenno-żytniej lub tylko z mąki żytniej. Mąka pszenna jest używana do wypieku białego chleba, bułek, rogali i bagietek. I to właśnie od rodzaju mąki zależą walory pieczywa – jego chrupkość, trwałość, smak i wygląd.